GLOXINIE
Gloxínnie (lat. Sinningia speciosa) je jedna z nejkrásnějších pokojových rostlin původem z Brazílie. Jedná se o hlíznatou rostlinu z rozsáhlé čeledi Podpětovitých (Gesneriaceae), která obsahuje asi 150 rodů čítajících dohromady přes 3000 různých druhů převážně z tropických a subtropických oblastí celého světa. Některé z nich jsou u nás známé pokojové rostliny jako např. Africké fialky z rodu Saintpaulia, Columnea nebo Achimenes známé též jako honzík. Sinningia speciosa patří do rodu Gloxinia ale u nás i po celém světe je všeobecně známá pod jménem gloxínie, a tak ji budeme také nazývat v našem článku.
Gloxínie kvete obvykle na jaře nebo v létě nezaměnitelnými velkými, sametovými květy ve tvaru zvonku často pestrého zbarvení. Má podlouhlé tmavě zelené listy s jemnými chloupky vyrůstající z nízkého mohutného stonku. Pěstitelské nároky jsou velmi podobné jako u afrických fialek s tím rozdílem, že gloxínie potřebuje více světla a často má také období klidu, které je u hlíznatých rostlin typické. To znamená, že nadzemní část zvadne rostlina přezimuje pouze ve formě podzemní hlízy. V tomto období vyžaduje chlad a minimální zálivku.
Výběr stanoviště a substrátu
Gloxínie jsou sice světlomilné a vyžadují opravdu hodně světla, ale nesnesou vystavení přímým slunečním paprskům. Na přímém slunci by se mohli popálit, což se projevuje světle hnědými skvrnami na povrchu listu. Ve stínu by zas neprospívala a mohlo by docházet k různým deformitám listů a stonku. Světlé místo s nepřímým rozptýleným světlem je pro ni tedy nejlepší. Ve vegetačním období ji svědčí teplota kolem 20 °C v období klidu potřebují být hlízy v chladu při teplotách 10–15 °C.
Gloxínie potřebují lehký vzdušný substrát, který bude dobře odvádět vodu. Nejlepší je lehká písčitá půda s přídavkem rašeliny. Jedna hlíza potřebuje tak 12–15 cm květináč. Vždy se sází samostatně jedna hlíza = jeden květináč.
Zalévání
Ve vegetační sezóně ji pravidelně zaléváme. Podle teploty v místnosti a osvětlení zaléváme každý druhý den až 2× týdně. Pokud zaléváme jen do misky pod květináček, stačí misku jemně nadzvednou, zaléváme když je miska suchá. Používáme vlažnou NE studenou vodu, kterou necháme několik minut odstát. Lze používat i dešťovku. Pozor je třeba dát na přemokření, na které je její hlíza extrémně citlivá a mohla by i uhnít. Stejně tak, ačkoliv má ráda vlhký vzduch, nesnese vodu na květech a listech, vytvořily by se pak na nich světlé skvrny. Nažloutlé listy jsou zase znakem přemoření rostliny. Řešením je například květináč položit na mělkou misku a zalévat ji jen do ni. Pokud zaléváme do květináče je nutné substrát před tím nechat dobře vyschnout. Je také možné použít zvlhčovač vzduchu nebo postavit vedle květináče misku s vodou, aby se pomalu odpařovala a zvlhčovala vzduch.
Když odkvete a listy začnou pomalu vadnou, což je obvykle v srpnu nebo v září, zálivku omezte. Gloxínie potřebují 6–9 týdnů klidu, při teplotách 10–15 °C. Když se objeví první nové výhonky, hlízu přesaďte do čerstvé půdy a pokračujte v zalévání.
Hnojení
Ve vegetační sezóně, tedy přibližně dubna do konce srpna když gloxínie roste, přihnojujeme každé dva týdny, během kvetení zvýšíme frekvenci na každý týden, nejlépe hnojivy určenými speciálně po kvetoucí pokojové rostliny. Během sezóny průběžně odstraňujeme odumřelé květy a listy.
Množení
Ačkoliv někteří zkušení pěstitelé množí gloxínie pomocí semen, je to těžký a zdlouhavý proces. Než semínko vyroste do rostliny, tak to může trvat i 7 měsíců. Existují však metody množení, které nám tuto dobu mohou zkrátit, i když za cenu menšího počtu namnožených rostlinek. Pokud však nechcete gloxínie pěstovat ve velkém, tak by to množství mělo bohatě stačit. Gloxínie můžeme množit rovnou z lístků a nebo pomocí hlízkových řízků. Lístek nejdříve dáme do misky s vodou. Když pustí kořínek, zasadíme do předem připraveného květináče.
Tagy: gloxinie