BOBKOVÝ LIST
Koření, které známe pod označením bobkový list jsou ve skutečnosti listy vavřínu vznešeného (lat. Laurus nobilis). Tento stálezelený keř původem ze středozemní oblasti dorůstá ve své domovině výšky až 4 m. U nás se pěstuje především v nádobách a to buď jako čistě pokojová rostlina a nebo přenosná rostlina, kterou v létě sluníme na zahradě nebo na terase a na zimu ji před mrazem schováme do skleníku nebo do sklepa. Vavřín totiž v našich klimatických podmínkách není zimuvzdorný, snese minimální teploty asi jen kolem –5 C a zimu venku by tak nepřežil. Je však nutné počítat s tím, že v nádobě se nedorůstá takové výšky jako ve svém přirozeném prostředí. Jinak se ale vavřínu při pěstování v nádobách dobře daří.
Nejenom že je vavřín díky svým listům, které se využívají jako chutné koření, velmi užitečný, ale výborně se hodí i k dekorativním účelům. Dá se lehce vytvarovat řezem do rozmanitých ozdobných tvarů jako je do tvaru pyramidy, koule (zkracováním větviček do požadovaného tvaru), nebo tzv. lízátka(v takovém případě zbavíme spodní část kmenu všech větviček a horní část stromku vytvarujeme do kulového tvaru).
Substrát
Zasazujeme ho do kypré, nejlépe hlinito-písčité půdy, která dobře vysychá. Na dno nádoby je také dobré umístit drobné kamínky, jež dále zlepšují odvod vlhkosti. Vavřínu se nejvíce daří na slunečném místě nebo v polostínu v zákrytu před větrem. V létě potřebuje pravidelně a bohatě zalévat. Od poloviny jara zhruba do konce léta je také dobré každé dva týdny do půdy přidávat tekuté hnojivo a nebo granule hnojiva s řízeným uvolňováním.
Jak již bylo zmíněno, přezimuje ho ve vnitřních prostorách na prosvětleném místě při teplotách kolem 5–10 C. Během zimy ho zalíváme jen velmi málo. Vavřín je citlivý na přemokření, které by mohlo způsobit poškození kořenů nebo i úhyn celé rostliny. Na jaře, když už nehrozí žádné mrazíky můžeme rostlinu přemístit ven. Bezprostředně po zimě umisťujeme rostlinu raději do polostínu, aby nedošlo k poškození listů přímým slunečním zářením. Postupem času můžeme už přemístit na slunné stanoviště.
Přesazování
Přesazuje se každé dva roky na jaře nebo i častěji, pokud mu je květináč malý. Půda postupem času ztrácí na úrodnosti, proto pokud pravidelně nepřesazujete, je alespoň vhodné jednou za čas odstranit horních 5cm půdy a vyměnit ji za novou. Pokud byl vavřín v nádobě umístěn delší dobu tak, že ji stihnul celou zarůst a kořeny se mezi tím zapletly do sebe,je dobré je před přesazením dobře rozmotat. Když se to neudělá, budou dál kořeny pokračovat v růstu do kruhu a rostlině tak neposkytnou ani dostatečnou oporu ani dostatek živin.
Kvetení a množení
Vavřín kvete na jaře zelenožlutými samčími nebo samičími květy. Je tedy jednopohlavný ( tzn.jednodomý). Na samičích rostlinách se následně objeví drobné černé plody. Vavřín je možné množit pomocí semínek sesbíraných na podzim. Stačí odstranit tmavou dužnatou část plodu a semínka co nejdříve zasít. Pokud je semínko vyschlé, nebo jste ho koupili v obchodě, je dobré ho před výsevem asi na 24 hodin namočit v teplé vodě a až pak zasadit. Vavřín lze také pohodlně množit pomocí stonkových řízků ke konci léta nebo kopčením. Ideální stonkový řízek je na své bázi již ztvrdlý, zatímco na vrcholku stále zelený a měkký. Vybíráme spíše větvičky rostoucí horizontálně, olistěné s krátkými mezerami mezi listy.
Nemoci a škůdci
Tečky na listech: ty bývají nejčastěji způsobeny přelitím nebo špatnou vysychavostí nádoby nebo substrátu. Mohou se také vyskytnout během delšího deštivého počasí. Tečky na listech často souvisí také se starou a vyčerpanou půdou a vavříny pěstované v nádobách jsou na toto obzvláště citlivé. Nejlepší radou v takovém případě je přesadit na jaře rostliny do prostorných dobře odvodněných květináčů s čerstvou půdou jak je již zmiňováno výše.
Žluté listy: menší množství starších listů může přirozeně časem ztratit barvu, to je normální. Žloutnutí listů může také způsobit přelití, substrát zadržující vodu, stejně tak jako omrznutí a nebo-to především u vavřínů pěstovaných v nádobách-nedostatek potřebných živin. V takovém případě může pomoci rostlinu přesadit do čerstvé půdy(pokud dlouho nebyla) a nebo ji ve vegetační sezóně pohnojit jak je popsáno výše.
Odlupování kůry
Mšice
Oblíbené druhy a odrůdy
Neznámější hybridy jsou Laurus nobilis Aurea se zlatavě žlutými listy, Laurus nobilis AGM, který je nejčastěji pěstován ke kulinářským účelům nebo Laurus nobilis angustiolia, jež má užší, ale také jedlé listy.
Tagy: bobkový list