CHRYZANTÉMY

Chryzantémy, někdy též nazývané dušičky nebo listopadky, jsou rodem rostlin z čeledi Hvězdnicovitých (lat. Asteraceae). Dle nového taxonomického dělení do nich v součastnou patří asi už jen 30 druhů vytrvalých květin, původem z Asie a severovýchodní Evropy. Drtivá většina tohoto dříve velmi rozsáhlého a relativně nesourodého rodu byla vyčleněna a z mnohých se staly samostatné taxonomické jednotky (jen namátkově např. rod Glebionis nebo Leucanthemum). Jelikož ale naším cílem není zde složitě debatovat nad botanickým rozčleněním chryzantém do jednotlivých rodů, ale spíše co nejsrozumitelnější a nejpřístupnější formou povědět jak tyto nádherné květiny pěstovat, pod pojmem chryzantémy zde občas zmíníme i u nás oblíbené pěstitelské druhy, které už vlastně oficiálně chryzantémami dnes nejsou.

Vybrané zajímavosti o chryzantémách

Největší oblibě se tyto květiny těší bezesporu v Asii a to především v Číně, Japonsku a Koreji. Koneckonců chryzantémy jsou i na japonské císařské pečeti. V Číně a dalších koutech Asie se z ní vaří výborný chryzantémový čaj, který se používá i v tradičním čínském léčitelství. Květy chryzantém se přidávají do tradičního korejského vína nazývaného gukhwaju. Uvařené nebo podušené listy se používají jako zelenina a podobných využití bychom mohli najít více. Proto je trochu smutné, když většina lidí si je spojuje jen s dušičkami a výzdobou hrobů.

Chryzantémy mají dokonce i významné průmyslové využití. Např. známý insekticid pyrethrum, který zde často doporučujeme proti sviluškám, se vyrábí z květů kopretiny starčkolisté – Chrysanthemum (Tanacetum) cinerariaefolium a řadí se mezi nejbezpečnější používané insekticidy. Chryzantémy také umějí čistit vzduch a o látky v nich obsažené se začíná zajímat i farmaceutický průmysl kvůli jejich protivirovým, antibakteriálním a antimykotickým účinkům.

Tagy: chryzantémy