FILODENDRON

Filodendron (lat.Philodendron) je rod z čeledi aronovité (lat. Araceae) obsahující asi 900 druhů stále zelených rostlin keřovité, stromovitého nebo liánovité vzrůstu dorůstajících výšky až 4,5m. Původem filodendrony pocházejí tropických oblastí amerického kontinentu a západní Indie odkud se rozšířili i do dalších tropických oblastí světa. Jméno rodu je odvozeno z řeckého philos (přítel) a dendron (strom) a souvisí s tím, že pnoucí druhy ve svém přirozeném prostředí obvykle obrůstají po stromě, který využívají jako svou oporu. Filodendrony jsou díky svým velkým dekorativním listům velmi oblíbené pokojové rostliny.

Lidé si také často pletou některé druhy filodendrónů s monsterami. Například Philodendron selloum je na pohled velice podobný Monstere deliciosa. Odlišuje je hlavně to, že řapík listů, je ze začátku u obou rostlin obalen listovou pochvou. U filodendronu však brzy zaschne a odpadne, kdežto listy monstery si tento nápadný znak uchovávají po celou dobu. Typické segmenty listu folodendronu jsou také o něco užší a list celkově působí méně robustnějším dojmem.

Jaký substrát zvolit?

Filodendrony mají rady kyprou, humózní půdu s dostatkem živin. Ideální substrát by měl obsahovat listovku smíchanou s kompostovou zeminou, rašelinou a pískem(1:2:1:0,5), popřípadě do směsi můžeme přimíchat rozdrcené hnědé uhlí, které působí desinfekčně.. U robustnějších druhů do něho ještě přidáváme větší podíl drnovky. Jako drenáž je dobré vyložit dno květináče vrstvou štěrku nebo keramzitu. Vzniknout by měl substrát dostatečně pevný, ale ne příliš uléhavý. Optimální Ph půdy je 5,5–6,5, tedy mírně kyselý. Prodává se i už předem namíchaný substrát určený přímo pro filodendrony. Přestože jsou to rostliny, kterým vyhovuje hodně vláhy, nikdy nenecháváme stát květináč s nimi delší dobu ve vodě. Mohlo by dojít k uhnívání kořenů.

Přesazování

Filodendrony většinou přesazujeme každé 2–3 roky a to nejlépe v březnu nebo dubnu. Během přesazování je potřeba dávat pozor, aby se nepoškodily žádné vzdušné kořeny.

Prořezávání a množení

Filodendrony jsou často mohutně rostoucí rostliny, kterým se v bytových podmínkách dobře daří, takže mohou dorůst výšek až několika metrů. Pokud však v bytě nemáme dostatek prostoru a nebo prostě nechceme filodendron neustále přesazovat do většího a většího květináče, můžeme si pomoci tak, že filodendron jednoduše seřízneme. Nejlepší doba na seříznutí je jaro. Získané části rostliny pak můžeme použít k namnožení dalších rostlin. K tomuto účelu poslouží jak vrcholové tak i kmenové řízky. Nejjednodušší způsob je, že vezmeme získané nepříliš zdřevnatělé kmínky a nařežeme je asi na 6 cm dlouhé části tak, aby každý měl svůj alespoň jeden pupen. Ty dáme do vody, případně zapíchneme do množícího substrátu, udržujeme ve vlhku a počkáme, až zakoření. To obvykle trvá 4–6 týdnu.

Nejčastěji pěstované druhy

U nás se nejvíce pěstují popínavé liánovité druhy, ale z celkového počtu asi 900 různých druhů filodendronů je mnoho těch, jejichž velké laločnaté listy vyrůstají ze samonosného nebo stonek vytvářejícího kmene a jsou tak buď stromovitého nebo keřovitého vzrůstu.

Dokonce i u nás mohou v příznivých podmínkách vytvářet vzrostlé rostliny velkolistých druhů filodendronů nádherné exotické květy. Velké palicovité květenství je obklopeno krémově bílým nebo purpurově červeným závojem z květního toulce. Tato krása bohužel vydrží jenom pár dní, květy velmi rychle odkvétají.

Ke stromovitým nebo keřovitým druhům filodendronů patří Philodendron wendlandii, P. eichleri nebo P.bipinnatifidum. Z pnoucích druhů se pak u nás nejvíce pěstuje P. scandens.

Tagy: filodendron