AFRICKÉ FIALKY

Africké fialky jsou asi 10 cm vysoké a 25 cm široké víceleté pokojové rostliny růžicovitého tvaru. Africké fialky je souhrné označení pro rostliny z rodu Saintpaulia z čeledi podpětovitých (Gesneriaceae). U nás se africkým fialkám také říká pavlínky nebo jen saintpaulie. Jsou to blízcí příbuzní Gloxínií a spolu mají společný jak způsob tak i nároky na pěstování. Oboje jsou u nás také velmi oblíbené pokojovky a je nutnou říct, že oprávněně. Tvoří téměř po celý rok opravdu nádherné květy a když jim dopřejme vhodné podmínky, nejsou na pěstování ani nikterak náročné.

Volba stanoviště

Nejdůležitějším faktorem při pěstování fialek v bytě je správná doba a intenzita světla. V zimě potřebují fialky dostatek světla, zatímco v létě preferují spíše zastíněné stanoviště. Na přímém slunci hlavně např. na okně může dojít k popálení listů, což se projevuje nažloutlými skvrnami na povrchu listů. Pokud tedy pěstujete fialky na okně, je vhodné jim přes léto záclonami nebo žaluziemi trochu zastínit. Proto je vhodnější okno na sever nebo na východ, kde popálení většinou nehrozí. Rostlina na vykvetení potřebuje prodloužené ranní nebo večerní sluneční světlo. Chceme-li, aby kvetla nepřetržitě po celý rok, potřebuje být osvětlena 12–14 hodin denně.

Tipy pro zalévání

Kromě světla potřebují fialky také hodně vláhy. Vzhledem k tomu, že růžice ani listy nemají namočit, zaléváme fialky nejlépe do podšálku a to ideálně odstátou vodou pokojové teploty. Při častém přelévání však může snadno dojít k uhnívání kořenů a to může rostlinku až zahubit. Někdo doporučuje také umístit květináče s fialkami do větší nádoby a zasypat vlhkou rašelinou nebo štěrkem. Není to však nutné. Zkušení pěstitelé také radí zalévat fialky méně často, za to však vydatně. Já většinou fialky během léta zalévám podle teploty 1×-2× týdně a v zimě, jelikož fialky nezazimovávám a pěstuji po celý rok 1× za jeden nebo dva týdny. Používám stejný trik, jako jsem popsal u gloxínií. Květináč opatrně nadzdvihnu z podmisky, pokud je spodek květináče úplně suchý, je třeba fialku zalít, když je však ještě vlhký se zaléváním počkám. V létě fialky také potřebují zvýšenou vzdušnou vlhkost. Docílíme toho buď tím, že dáme několik rostlin k sobě pohromadě a nebo vedle fialek postavíme misku s vodou na odpařování.

Květináče pro fialky

Fialky pěstujeme jen v malých květináčích. Ty působí příznivě na tvorbu květů. Ve velkých květináčích se nevyužitá půda snadno překyselí a kořeny pak mohou zahnívat. Fialky také koření jen velmi povrchně, proto je možné a dokonce se doporučuje je pěstovat v mělkých miskách nebo květináčích. Misky či květináče můžeme používat jak hliněné tak i plastové. Plastové květináče však pomaleji vysychají.

Substrát

Substrát má být lehký, prodyšní a bohatý na živiny, měl by dobře odvádět vlhkost. Ph má mít neutrální až mírně zásadité. Každý pěstitel má svůj osvědčený recept, ale obecně se používá směs zeminy (může být pro pokojové rostliny nebo lze použít pařeništní zeminu) s bohatou příměsí rašeliny a písku. Do směsi se často ještě přidává i perlit a vermikulit. Proti plísním a bateriím se přimíchává i rozdrcené hnědé uhlí (lze použít i hnědé uhlí na grilování).

Hnojení

Během vegetační sezóny tedy většinou od března do října potřebují fialky k zdravému růstu a pravidelné tvorbě květů pravidelně přihnojovat. Hnojíme většinou jednou za 2 týdny zálivkou speciálního hnojiva pro pokojové rostliny. Někteří pěstitelé doporučují naředit hnojivo více než je v návodu uvedené a přihnojovat každou zálivkou. Také je nutné brát v potaz to, že plnokvěté odrůdy fialek mají většinou větší spotřebu živin než fialky s jednoduchými kvě­ty.

Zazimování

Africkým fialkám se nejlépe daří při teplotách 22–24 °C v létě a 18–22 °C v zimě. Což je i teplota, která v těchto ročních obdobích obvykle v bytech bývá. Při nižších teplotách nedojde vůbec k vývoji poupat, zatímco při vyšších poupata nevykvetou a odpadávají. Pokud fialky nechceme pěstovat po celý rok, můžeme rostlinu na zimu umístit do prostředí s teplotou pod 15 °C a přivést tak rostlinu do období vegetačního klidu. V tomto období je nutné omezit zálivku – zaléváme jen minimálně když je to opravdu nutné. Když pak koncem zimy rostlinu opět přemístíme do pokojové teploty a začneme ji zase zalívat, odmění se nám na jaře velkým množství květů.

Tagy: africké fialky