MĚSÍČEK

Měsíček (Calendula) je bohatě větvená letnička statnějšího vzrůstu výšky 30–60 cm z čeledi složnokvěté. Kvete v květnu až říjnu. V klimaticky příznivých oblastech kvete měsíček po celý rok. Od toho je odvozeno jeho botanické pojmenování calendae označující první den v měsíci. Bylina má žluté až sytě oranžové květy. Některé odrůdy jsou poměrně vysoké a proto vypadá lépe, když se kombinují s květinami spíše plošně rostoucími. Zakrslé odrůdy jsou vhodné i k osázení okenních či balkónových truhlíků. Měsíček také patří mezi rostliny, které desinfikují půdu a odpuzují škudce, proto je vhodné jich několik zasít např. na zeleninový záhon.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) se k nám rozšířil z jižní Evropy již ve 14. století. Je znám jako “šafrán chudých lidí”, protože byl jimi často používán k přibarvování pokrmů a sušené lístky k ochucení jídla. Rovněž byl využíván jako léčivá rostlina např. k potírání místa bodnutí včelou nebo vosou. Daří se mu v každé normální zahradní půdě, upřednostňuje však půdu bohatší na vápník. Má rád plné slunce, ale snese i polostín. Semena měsíčku se vysévají přímo na záhon koncem března a v dubnu, případně na podzim. Předpěstované rostlinky se vysazují obvykle v dubnu a to ve vzdálenosti 20–30 cm od sebe. Měsíček se často rozmnožuje samovýsevem. Pokud po odkvětu rostliny seřízneme 10–15 cm nad zemí, po krátke době opět obroste a vykvete.

Původní druh Calendula officinalis roste divoce ve středomoří a jedná se o asi půl metru vysokou letničku. Rostlina má jemně obrvené listy a stonky a pro někoho nepříjemnou kořeněnou vůni. Původně je květenství menší jen asi 2–5 cm, ale současné odrůdy mají již bohatší 9 cm květy.

U nás se nejvíce pěstují odrůdy Sensace (oranžové květy s červeným odstínem), Nova (oranžové květy s tmavým středem), Chrysantha (žlutý květ). Populární jsou také odrůdy Monarch Mandarin, Lemon Queen, Radio, Geisha Girl, Pink Magic,Beauty Pacific, Orange King a další.

Tagy: měsíček