LEVANDULE

Přestože levandule pochází původem ze západní části středomoří a jako taková proto vyžaduje velmi slunné a suché podnebí, v dnešní době ji můžeme najít růst v teplých oblastech od Kanárských ostrovů až po jihovýchodní Asii, kde je také pro své nesčetné využití ve velkém množství komerčně pěstována. Takovým typickým regionem spjatým je oblast jihozápadního Provence, kterou se táhnou nekonečné lány této nádherně voňavé modro-fialové byliny a které propůjčují celé krajině její nezaměnitelný ráz.

Není to ale jen její příjemná vůně nebo estetická krása, pro kterou by se tato rostlina pěstovala především, ale své využití nachází zejména esenciální olej získávaný z poupat této rostliny, který tvoří základ různých voňavek, mýdel, šampónů nebo vůní do koupelen. Jen málokterá rostlina má tak bohaté využití jako právě levandule – od lékařství, kosmetiky, potravinářského průmyslu až po gastronomii. Ke všem těmto tématům se podrobněji ještě v tomto článku dostaneme.

Jméno rostliny pochází z latinského slova „lavare“, které v překladu znamená „mýti se“ (vzpomeňte na české slovo lavor). Už ve starověku byla totiž levandule, pro svou příjemnou vůni, přidávána při mytí do koupele. Podle některých jazykovědců ale jméno odkazuje spíše na latinské „livere“, které pro změnu znamená „modrý“, podle typické modrofialové barvy této květiny.

Použití levandule v gastronomii

Téměř nekonečné využití má levandule v gastronomii. Zde se používají hlavně sušená poupata, tedy ještě nerozvinuté květy, které obsahují největší množství esenciálních olejů dodávajících levanduli, její typickou chuť, ale někteří kuchaři experimentují i například s listy této rostliny. Přidává se jako dochucovadlo bonbónů, čokolád, polévek, dresinků, až po ochucené nápoje, ovocné saláty, pečivo, dezerty nebo žvýkačky.

Pokud se nám podaří levanduli úspěšně vypěstovat na zahrádce, můžeme si zkusit připravit „některý z tisíců receptů“:, které na internetu s použitím levandule najdeme. Nejčastěji se jedná o různé sladké bábovky ale fantazii se meze nekladou. Naložit se například dají i celé levandulové květy a jemně nasládlá levandulový chuť se skvěle hodí k ovčímu mléku nebo kozímu sýru. Zajímavá je i jako přísada do černého nebo zeleného čaj. Společně s šalvějí, bazalkou, tymiánem a fenyklem tvoří také základ populárního provensálského koření, které dodá chuť masu a použít ho můžeme při přípravě omáček nebo na pizzu. Světoznámou pochoutkou je i levandulový med.

Krátký výlet do historie

První zmínky o levanduli najdeme již v Bibli, která ji řadí mezi tzv. svaté byliny. Ve starověkém Řecku se používala především do koupele nebo jako náhrada deodorantu. Bohužel představa, že každý člověk v té době krásně voněl čistotou díky této rostlině je chybná, neboť její cena byla tak vysoká, že si ji běžný člověk zkrátka nemohl dovolit. (necelých půl kila stálo jako měsíční plat běžného člověka a tak si koupele v ní mohla dovolit jen horní vrstva těch nejbohatších) Ve středověku byla s oblibou pěstována v klášterních zahradách a věřilo se (bohužel chybně), že dokáže ochránit před morem.

Léčí rány a zahání úzkost

Co však skutečné je, jsou protizánětlivé a antiseptické účinky levandule, pro které se využívá v lékařství již po staletí, například při vymývání ran, léčbě popálenin, problémů s akné nebo po štípnutí hmyzem. Dokonce ještě v průběhu druhé světové války, před nástupem éry antibiotik, se levandulový olej používal při povrchové léčbě poranění. Také už staří Řekové znali příznivé účinky aromaterapie pomocí levandulového olej nebo sušených poupat. Inhalace vonných pryskyřic pomáhá bojovat proti úzkosti, zlepšuje spánek a uvolňuje tělo. Tuto starou lidovou moudrost potvrzuje i moderní medicína. Klinické, placebem kontrolované, studie prováděné profesorem Kasperem ve Vídni, prokázaly dokonce stejnou účinnost levandulového výtažku podávaného v tabletách (Silexan), jako má běžně předepisované antidepresivum Lorazepam. A to, na rozdíl od něj, s minimem nežádoucích účinků.

Některé poslední výzkumy však odhalily i některé potenciální problémy. Levandule může u některých citlivých lidí způsobovat alergické reakce a v literatuře jsou zaznamenány, i když poměrně vzácné, případy silné vyrážky nebo fotosenzitivity (změna barvy kůže po vystavené slunečnímu záření) po aplikace roztoků s levandulovým olejem přímo na kůži. Pokusy na buněčných kulturách také ukázaly možné toxické působení hlavní složky levandulového oleje – linalyl acetátu – na lidské buňky a z tohoto důvodu se nedoporučuje levanduli konzumovat během období těhotenství nebo při kojení.

Dekorace s vůní levandule

Díky své příjemné vůni a líbivému vzhledu se levandule skvěle hodí i do různých bytových dekorací. Mnozí z Vás máte jistě doma ve skříní například sáček naplněný směsí s levandulí, který nejenom že krásně provoní oblečení, ale poslouží i jako ochrana před šatními moly. Populární zejména v zahraničí je pak i tzv. potpourri, rozdrcená směs různých bylinek v nejčastěji hliněném nebo dřevěném truhlíku, který umisťujeme do rozlehlejších interiérů například v budovách. Zejména v poslední době se s levandulí můžeme čím dál více setkat také při různých slavnostních příležitostech a oslavách – ve svatebních konfetách, sušených kyticích nebo při romantické dekoraci stolů či vody ve vaně (vzpomeňte z filmů na okvětní lístky růže), atd.

Tagy: levandule