AFRIKÁN

Afrikán (Tagetes) neboli Aksamitník z čeledi složnokvětých je statná více či méně rozvětvená letnička, dorůstající výšky až 1m. Byl pojmenován po etruské bohyni Tages, která naučila svůj lid věšteckému umění. Je známo asi 30 různých druhů patřících do tohoto rodu, nejčastěji se ale pěstují Tagetes erecta, Tagetes patula. Do Evropy je rozšířili z Mexika španělští dobyvatelé.

Afrikán se skvěle hodí k vysazování vedle jiných druhů rostlin např. vedle plaménku, růží nebo rajčat, protože odpuzuje molice a háďátka. Má o něco vyšší účinnost pokud je zasazen volně, ale dá se k tomuto účelu používat i afrikán zasazený v nádobě. Nejlépe se k tomu hodí až 3 metrová jihoamerická odrůda Tagetes minuta. Afrikán také patří mezi rostliny, které desinfikují půdu.

Semena afrikánů si v březnu připravíme do pařeniště a nebo si je zasadíme doma do květníku. Nejčastěji v květnu, když už nehrozí žádné ranní mrazíky, pak přesadíme rostlinky přímo na záhon.

T. erecta byla nejdříve známá jako “indická růže”. Divoce rostla v severní Africe již v 16. století a po úspěšném vojenském tažení císaře Karla V. proti maurské pevnosti v Tunisku se jí začalo všeobecně říkat “flos africanum”-africká květina. A právě toto pojmenování vedlo k chybné domněnce že pochází právě z tohoto světadílu. T. erecta je méně rozvětvená, 50–100 cm vysoká rostlina. Květenství je tvořeno 10–13 cm širokým květním úborem, který má pronikavou, spíše nepříjemnou vůni. Květe většinou od druhé poloviny června do září. Rostlinky vysazujeme na záhony ve skupinách na vzdálenost asi 25–30 cm od sebe.

Odrůdy T. erecta můžeme rozdělit do dvou základních typů:

„Chryzantémokvěté“ mají květní úbory složené z tenkých podlouhlých kvítků. Patří mezi ně u nás hojně pěstované odrůdy Goldschmied(o­ranžově žlutá), Zitronenprinz(ci­trónově žlutá) nebo Zlatá koruna(žlutozlatá).

„Karafiátokvěté“ zvlněné kvítky tvoří husté plné úbory. Z odrůd jsou to žlutý ‘Měsíc’ nebo oranžový ‘Clinton’.

Trvalou oblibu si stále drží zakrslé formy T. erecta označované jako „Nana“. Jejich výhodou také je, že tyto 20–30 cm vysoké, později kvetoucí afrikány postrádají onen typický někomu nepříjemný zápach. Z odrůd jsou to například Chrysantha orange, Spun Gold nebo Gold Galore(světle oranžový).

Tagetes patula(Aksamitník rozkladitý) je menší, 20–30 cm vysoká rostlinka. Od konce května do října obrůstá velkým množství jednoduchých nebo složených květenství. Z odrůd s jednoduchým květenství jsou u nás nejběžnější odrůdy Mars (tmavá červenohnědá barva), Ruffled Red(červenožlutá), Malá Marietta(žlutá s výraznou červenouhnědou skvrnou) nebo Sunbeam(jasně žlutá). Z odrůd se složeným květenstvím pak především Solstrahl(žlutá), Sonnenglanz(taktéž žlutá), Burpee Yellow Pigmy(sytě žlutá), Burpee Melody(oranžová), Goldkopfchen(žlutá, tmavě olemovaná), Naughty Marietta(žlutá s výrazným tmavým středem okvětních lístků) nebo Petite Orange.

Tagetes tenuifolia(Ak­samitník jemnolistý) dorůstá výšky 20–25 cm a je bohatě rozvětvený. Má vyrazně zelené jemné listy. Tvoří asi 2 cm úborovitá květenství s malým terčem. Na jedné rostlince může postupně od července do října vykvést až několik stovek květů jemně citrónové vůně. Populární jsou odrůdy Citrina(žlutá), Oranžový, Orange Gem nebo Lemon Gem.

Tagy: afrikán